Telif Hakkı

Bu kısımdaki sık sorulan sorularda telif haklı eserlerinizi koruma, Türkçe Yama’da paylaşım yaparken başkalarının telif haklarını ihlal etmeme ve Türkçe Yama’nın telif hakkı ihlali şikayetlerini nasıl ele aldığı gibi çeşitli konularda bilgiler yer almaktadır. Telif haklı eserlerinizi izniniz olmadan kullandığımızı düşünüyorsanız, telif@turkceyama.org adresi ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Telif Hakkı Neyi Korur?
Çoğu ülkede telif hakkı, eser yaratıcısının özgün eserlerini koruyan yasal haktır. Genellikle bu tür bir eser oluşturursanız, oluşturduğunuz anda bir telif hakkı sahibi olursunuz.
Telif hakkı ile ticari marka arasındaki fark nedir?

Birçok ülkenin yasaları, telif haklarını ve ticari markaları birbirinden farklı kavramlar olarak değerlendirir. Telif hakkı yasaları ve ticari marka yasaları iki ayrı amaca hizmet eder.

Telif hakları, kamu yararı gözetilerek yaratıcılığı teşvik etmeyi ve orijinal eserlerin yaratılmasını özendirmeyi amaçlar. Telif hakları fotoğraflar, videolar, filmler ve müzik gibi orijinal eserleri korur. Aynı zamanda, ABD’de Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası (DMCA) yalnızca telif hakları için geçerli olup, ticari markalar için geçerli değildir.

Ticari marka yasaları, tüketicilerin zarar görmesini engellemeyi amaçlar. Bu yasalar, bir ticari markayı (örneğin bir markanın logosunu) hak sahibi dışındaki kişilerin tüketicilerde kafa karışıklığı yaratacak şekilde kullanmasını yasaklar. Ticari marka yasaları marka adlarını, sloganları, logoları ve tüketicilerin mal ve hizmet kaynaklarını tespit etmesine yardımcı olan diğer sembolleri korur.

Kopyala-Yapıştır Telif Hakkı Mıdır?
Bir sitenin paylaştığı içeriği paylaşmak telif hakkı çerçevesine girmez. Fakat bir sitenin materyallerini kullanmak telif hakkına girer.

Daha fazla bilgi için telif@turkeyama.org adresi ile iletişime geçebilirsiniz.